Jak to všechno začalo

Myšlenka založení pobočného spolku Sokola v Křižanovicích vznikla mezi nadšenými mladíky v roce 1897.

Definitivní podobu dostala 8. září 1897, kdy se sešli pod vedením Matěje Cenka ve staré hospodě Františka Medka a zvolili si výbor. Starostou se stal rolník Jan Cenek, místostarostou Matěj Cenek, náčelníkem František Cenek a pokladníkem František Uher.

Po čase usilovného hledání prostor pro nový spolek našli mladíci místnost ve dvoře domu Františka Znebejánka – tady schůzovali, a mlat si dokonce přizpůsobili ke cvičení.

Kromě sportu sokolové rozvíjeli také bohatou kulturní činnost. Hráli divadla nebo organizovali slavnosti, přednášky a pochody.

Jak Křižanovice k sokolovně přišly

Psal se rok 1922. Na valné hromadě, která se konala 22. února toho roku, se projednávalo zakoupení místa pro stavbu sokolovny. Bylo to obecní místo mezi dvěma potoky - Litavou a mlýnským náhonem.

I přes námitky tehdejšího jednatele Sokola, že je místo “nevlídnou bažinou porostlou vrbami, každému zdálo se nemožno zde stavěti,“ obecní zastupitelstvo prodej pozemku a stavbu sokolovny schválilo.

23. května 1922 zahájili křižanovičtí sokolové výkopy základů sokolovny. Ale ještě předtím uspořádali 21. května slavnost k položení základního kamene. Celkem jich na stavbě pracovalo 82 - z toho 16 vyučených zedníků. Na stavbě se podíleli také ženy a mládež, kteří tam pracovali jako nádeníci.

Samotná stavba započala 6. června 1922, a valná hromada v lednu 1923 se už konala v nové budově. Následovalo slavnostní otevření sokolovny 20. května 1923 - rok od položení základního kamene.

Jsme velmi hrdí na naše předchůdce a vděční, že nám zanechali kus historie a odkaz v podobě sokolovny, která obohacuje život všech obyvatel Křižanovic už více než 100 let.

– Výbor TJ Sokol Křižanovice